Jednostavna putovanja s probioticima: Neka vaša crijevna flora bude sretna

Bliži se sezona putovanja. Iako bi trebala biti jedan od najboljih perioda u godini, često je popraćena stresom, a ponekad čak i problemima s probavom. Putnička dijareja svrstava se među najčešće probavne komplikacije tokom putovanja. Srećom, postoji nekoliko savjeta koje trebate slijediti kako biste se pripremili za ovaj potencijalni problem tokom putovanja. Prođimo kroz njih.

Korisni unutrašnji mikroorganizmi

Prije nego što počnemo pretraživati po specifičnim savjetima, dobro je razumjeti ulogu bakterija i drugih mikroorganizama u našem gastrointestinalnom traktu.

Da bi sve funkcionisalo lako i jednostavno, naša tijela trebaju pomoć, koju dobivaju od biliona mikroorganizama. Neki od tih mikroorganizama žive na koži, ali većina živi unutar tijela, sa najznačajnijim udjelom koji se nalazi u vašem stomaku. Tamo stvaraju mikrobiotu crijeva. Kod zdrave osobe mikrobiota crijeva sastoji se od dobrih i loših mikroorganizama, koji svi mirno koegzistiraju. Ovo stanje nazivamo ravnotežom mikrobiote crijeva.

Crijevna mikrobiota je od suštinskog značaja ne samo u probavi već i u vašem ukupnom zdravlju ili funkciji imunološkog sistema. Njena ravnoteža je, dakle, neophodna.

Nažalost, ravnoteža crijevne mikrobiote može se lako poremetiti stresom, određenim dijetama, antibioticima ili zaraznim bolestima, zaustavljajući normalne interakcije vrsta mikroorganizama.

Loše greške u pokretu

Tokom putovanja izlažemo se mnogim štetnim bakterijama i virusima. Što dalje idemo od kuće, manje smo navikli na te patogene. Ove nepoznate bakterije s kojima se susrećemo mogu uzrokovati nelagodu u želucu ili putničku dijareju.

Putnička dijareja može početi iznenada tokom ili nakon vašeg odmora, a simptomi se obično počinju poboljšavati sami u roku od 2 do 3 dana. Simptomi mogu uključivati bol u stomaku, gasove, mučninu, umor, gubitak apetita, povraćanje, povišenu temperaturu i dehidraciju. Dakle, iznad svega, važno je ostati hidratiziran. Soli za oralnu rehidraciju (ORS) mogu biti od pomoći. Kada budete spremni da ponovo jedete čvrstu hranu, počnite sa blagim ugljenohidratima sa visokim vlaknima.

Pobrinite se za sadržaj svoje mikrobiote i nadopunite ga BioGaia Protectis tabletama za žvakanje. Njihov probiotički soj, Limosilactobacillus reuteri Protectis, jedan je od najistraženijih probiotičkih sojeva na tržištu i može pomoći u regeneraciji mikroflore crijeva pogođene tokom putovanja. Samo jedna tableta dnevno pruža vam preporučenu dozu od 100 miliona živih bakterija Limosilactobacillus reuteri Protectis.

Nastavljajući dalje, pogledajmo savjete koji mogu pomoći vašem probavnom sistemu prije i tokom putovanja.

Skuhajte, ogulite, prokuhajte ili ostavite!

Možda ste čuli za ove mjere predostrožnosti, a postoji i razlog zašto. Relativno ih je lako zapamtiti i mogu biti vrlo učinkovite. One obuhvataju sljedeće:

  • Provjerite je li sva hrana koju jedete pravilno kuhana. To uključuje posebno meso, ribu, bilo koju vrstu morskih plodova, jaja, pa čak i povrće.
  • Odaberite voće koje možete sami oguliti, poput banana, narandži, manga i drugih.
  • Koristite prokuhanu vodu za pranje zuba, ili još bolje, koristite flaširanu vodu.
  • Ili jednostavno ostavite, što je prilično jednostavno.

Iako ovi jednostavni koraci pokrivaju najvažnije tačke, preporučujemo malo proširenje:

  • Nadopunite crijevnu mikrobiotu vrijednim bakterijama Limosilactobacillus reuteri Protectis, probiotičkim sojem koji se nalazi u našim BioGaia Protectis tabletama za žvakanje sigurnim za djecu i odrasle ili BioGaia Protectis Baby probiotičkim kapima za vaše najmlađe.
  • Izbjegavajte kockice leda u pićima. Ovo pravilo ne vrijedi samo ako ste sigurni da nisu napravljeni od vode iz slavine. Također, kocke leda mogu se prilično brzo otopiti na tropskim temperaturama, pa pripazite na svog barmena ili konobara.
  • Pijte samo dobro zatvorenu flaširanu vodu i flaširana ili konzervirana pića. Otvorite ih sami uz karakteristični popratni zvuk otvaranja.
  • Redovno perite ruke i po potrebi koristite sredstvo za dezinfekciju ruku na bazi alkohola.
  • Ne gutajte vodu tokom tuširanja.

I kao bonus savjet, zapamtite da, što je vaša crijevna mikrobiota jača prije praznika i putovanja, to bolje. Da budete sigurni da je pravilno zaštićena, dodajte BioGaia Protectis proizvode u dnevnu rutinu svoje porodice najmanje 2 sedmice prije planiranog putovanja.

Sretan put!

 

BIOGAIA PROIZVODE MOŽETE KUPITI OVDJE