Jedna od vaših prvih odluka kao novopečenih roditelja bit će hoćete li dojiti dijete ili koristiti zamjensku mliječnu formulu. Obje su održive opcije s vlastitim specifičnim prednostima i manama. Međutim, općenito se smatra da dojenje pruža jači početak za vašu bebu.
Sastav majčinog mlijeka mijenja se tokom dojenja kako bi zadovoljilo sve prehrambene potrebe vaše bebe. Sadrži sve esencijalne hranjive tvari, antitijela i enzime koji podržavaju optimalan rast i razvoj djeteta. Također obezbjeđuje vašoj bebi bakterije i druge mikroorganizme, uspostavljajući mikrobiotu crijeva.
Mikrobiološka kolonizacija crijeva, koja se odvija u prvih 1000 dana od začeća, ključna je za razvoj izdržljive i raznolike mikrobiote crijeva, sazrijevanja imunološkog sistema, apsorpcije hranjivih tvari i cjelokupnog zdravlja. Stoga je važno da se vi kao majka brinete o mikrobioti crijeva, posebno tokom trudnoće i dojenja, a također i da osigurate da mikrobiota crijeva vaše bebe dobije dodatnu podršku ukoliko je potrebno.
Ako se želite dodatno brinuti o mikrobioti crijeva, isprobajte BioGaia probiotike. BioGaia probiotički soj, Limosilactobacillus reuteri Protectis, jedan je od najistraženijih probiotičkih sojeva na svijetu. Ljudskog je porijekla, siguran za primjenu kod djece i kod odraslih, a posebno je pogodan za kolonizaciju i ustrajnost u crijevima. Isprobajte BioGaia Protectis tablete za žvakanje za vas, vašeg partnera ili stariju djecu i BioGaia Protectis probiotičke kapi za vašu bebu, sigurne za primjenu od prvog dana života.
Svako dijete je drugačije, ali općenito se savjetuje uvođenje čvrste hrane dojenčadi od 6. mjeseca života, definitivno ne prije 4. mjeseca. Znat ćete da je vaše dijete spremno za uvođenje čvrste hrane kad primijetite da:
U početku se vaša beba treba naviknuti samo na nove okuse i teksture, jer još uvijek dobija većinu energije i hranjivih tvari iz majčinog mlijeka. Za početak je dovoljno samo 1 do 2 kašičice čvrste hrane dnevno.
Pri početnoj pripremi, hranu treba detaljno očistiti, usitniti ili procijediti. Tokom sljedećih sedmica i mjeseci, vaše će dijete polako razvijati vještinu hranjenja i moći će vremenom prelaziti na grublje pasiranu i isitnjenu, a poslije i na sjeckanu hranu. Međutim, sva pripremljena hrana za vašu bebu još uvijek mora biti vrlo mekana.
Kako se bebina mikrobiota crijeva i probava još uvijek razvijaju, mogu se desiti i određeni problemi sa stomačićem. Najčešće se javlja zatvor nakon uvođenja čvrste hrane. Imaju rjeđe pražnjenje crijeva, ili im je stolica tvrda ili suha i čini se da će teško proći. U tom slučaju, trebali biste dodati u njihovu prehranu više hrane bogate vlaknima, poput voća i povrća, plus osigurati da dobiju dovoljno tekućine dojenjem ili ponuditi im malo ohlađene, prokuhane vode.
Općenito, imajte na umu sljedeće savjete prilikom uvođenja čvrste hrane:
Uživajte u ovim zaprljanim i zamrljanim trenucima hranjenja i uvijek se posavjetujte sa svojim pedijatrom o eventualnim probavnim problemima koje primijetite kod vaše bebe.