"Portrait of a confident young woman in workout gear standing outdoors with the sun setting behind her."

Sindrom iritabilnog crijeva (IBS) – dio naše svakodnevnice

Kada se crijeva bolno pobune, kvaliteta života se značajno smanjuje.

A woman in athletic wear stretches in a park with the sun shining through the trees.

Šta je IBS?

Prvo, sama ova bolest je vrlo stresna, ali nije opasna. Sindrom iritabilnog crijeva (IBS) jedan je od najčešćih funkcionalnih poremećaja gastrointestinalnog trakta.

Utiče ne samo na debelo crijevo, već i na cijeli probavni sistem. Unatoč detaljnom ljekarskom pregledu, ne može se pronaći organski uzrok za, često, teške probavne probleme. Procjenjuje se da oko 20% stanovništva u industrijaliziranim zemljama pati od sindroma iritabilnog crijeva u većoj ili manjoj mjeri. Žene su pogođene dvostruko češće od muškaraca - a stres čak pogoršava nelagodu.

Uzroci nastanka IBS

Do prije nekoliko godina IBS je često bio tretiran kao «mašta», jer nema organskih znakova bolesti. Međutim, sada je poznato da je sindrom iritabilnog crijeva funkcionalni poremećaj crijeva. Uzroci ove disfunkcije su višestruki.

Crijevne bakterije nisu u ravnoteži

Antibiotska terapija može izazvati trajnu iritaciju crijeva. 

Poremećeni i sporiji pokreti crijevnih mišića 

Poveznica crijeva - mozak: sumnja se da stres i drugi psihosomatski uzročnici mogu izazvati IBS. 

Gastroenteritis ili upala crijeva: čini se da postoji imunološki odgovor u IBS-u koji je također povezan sa osjećajem boli i dijarejom.

A man in a blue athletic shirt standing outdoors, looking determined.

Imate IBS?

Simptomi IBS-a mogu se javljati u epizodama i snažno ometati svakodnevni i društveni život pacijenata. Simptomi su također obično povezani s unosom hrane i defekacijom. 

Simptomi se obično javljaju prvi put u dobi od 20 do 30 godina života i često traju mjesecima ili godinama. Povezanost upotrebe antibiotika s crijevnom infekcijom često se može identifikovati kao okidač.

Tipični simptomi IBS-a obuhvataju: bol u stomaku, grčeve, nadutost, plinove, zatvor ili dijareju (ili oboje), mučninu, dispepsiju, žgaravicu.

"A woman stretching her legs while smiling, bathed in the warm sunlight of a park." "A woman stretching her legs while smiling, bathed in the warm sunlight of a park."

Kako se nositi s IBS-om?

IBS ima veliki uticaj na živote osoba pogođenih IBS-om. Međutim, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste ublažili simptome ili učinili nelagodu podnošljivijom. 

Brojno bilje i začini cijenjeni su ne samo zbog svog okusa, već i zbog svojih ljekovitih svojstava. Kim i paprena metvica pokazali su se učinkovitima za nadutost ili grčeve. Kamilica, matičnjak i lavanda korisni su za želudac i crijeva i mogu se uzimati kao čaj ili u obliku pripravaka. Papaja se smatra pravim čudotvornim lijekom, jer sadrži važne enzime, esencijalne masne kiseline i vitamine, što ga čini zdravim svestranim “lijekom”. Djeluje smirujuće i reguliše nadutost, bol u stomaku ili zatvor. Također, posebni probiotici, kao što je BioGaia Gastrus, mogu nadopuniti mikrobiom crijeva i želuca korisnim bakterijama. 

Posjetite ljekara ako osjetite trajnu promjenu navika crijeva ili drugih znakova i simptoma koji mogu ukazivati na ozbiljnije stanje.

 

Dijareja odrasli

Dijareja odrasli

Koliko god da je neprijatna, dijareju je svaka odrasla osoba doživjela najmanje jedanput u svom životu. Voditi računa o crijevnoj mikroflori važan je element tokom liječenja dijareje kod kuće.

Konstipacija

Konstipacija

Konstipacija pogađa ljude na različite načine. Srećom, postoji nekoliko savjeta koje možete da slijedite kada doživite neredovno pražnjenje crijeva.

Upala grla

Upala grla

Mikrobiom grla je dvostruki prolaz i za disanje i za probavu. To je glavni i vrlo pouzdan vratar protiv infekcija disajnih puteva.