Dijareja djeca
Kada su djeca okružena drugom djecom u vrtiću ili školi, sigurno će s vremena na vrijeme desiti da imaju dijareju. Međutim, postoje preporuke kako da se izborite sa dijarejom kod kuće.
Tokom ovog perioda života djeca neprestano doživljavaju nove stvari i kreću u nove avanture. Novo okruženje, novi prijatelji, nova iskustva - svaki dan djeca vide i nauče nešto novo. Dok napreduju kroz školovanje, njihova se tijela neprestano suočavaju s novim mikrobima.
Dječji imunološki sistem često na ispitu kada kreću u vrtić ili školu ili kada ih promijene. Broj infekcija često se povećava tokom ovih promjena, jer bolesna djeca često ne ostaju kod kuće i mogu zaraziti drugu djecu. Djeca su u bliskom kontaktu s drugima, posebno u vrtiću i nižim razredima osnovne škole, što ih čini podložnijima nepovoljnim uslovima. Roditelji mogu pomoći poticanjem redovitog pranja ruku, učeći djecu da igračke drže podalje od usta, držeći djecu kod kuće kada su bolesna kako bi zaštitili druge i podržavajući imunološki sistem djeteta tokom jeseni i zime.
Sada je opšte poznato da se većina naših imunoloških ćelija nalazi u gastrointestinalnom traktu.
Osim toga, posljednjih godina istraživači su otkrili vitamin D doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sistema kod djece. Tokom jesenjih i zimskih mjeseci preporučeno je uzimanje vitamin D. Prema Europskoj agenciji za sigurnost hrane (European Food Safety Authority - EFSA) preporuka za dnevni unos vitamina D djece > 1 godine i adolescenata iznosi 15 mikrograma.
Probiotska bakterija Limosilactobacillus reuteri Protectis u kombinaciji sa vitaminom D3 mogu biti korisni za jačanje imunološkog sistema kod djece, adolescenata i odraslih.
mikrograma / dan
Kada su djeca okružena drugom djecom u vrtiću ili školi, sigurno će s vremena na vrijeme desiti da imaju dijareju. Međutim, postoje preporuke kako da se izborite sa dijarejom kod kuće.
Iako mnoga djeca mogu doživjeti konstipaciju ili zatvor, konstipacija može i dalje predstavljati neprijatnu temu za razgovor. U ovom dijelu ćemo navesti koji su osnovni uzročnici konstipacije i kako se uspješno boriti protiv iste.
Kad se prehladimo, često nas boli grlo. To je uglavnom bakterijska ili virusna infekcija gornjih disajnih puteva. To je daleko najčešća bolest kod djece predškolske dobi.